روان‌درمانی آنلاین برای مراجعان داخل و خارج کشور

 

روان‌درمانی، یکی از حوزه‌های مترقی علم روان‌شناسی است که به‌دلیل محبوبیت فزاینده، پیوسته حوزه‌های فعالیت خود را گسترش می‌دهد. تا سالیان پیش، درمان از راه دور و روان‌درمانی آنلاین امری دور از ذهن و عجیب به نظر می‌رسید. شاید بخشی از این دیدگاه مرتبط با محدودیت‌های دسترسی و محدودیت‌های فناوری‌های ارتباطی بود، اما بخشی دیگر بدون شک به تردید مراجعان و درمانگران نسبت به اثربخشی درمان آنلاین باز می‌گشت؛ چگونه می‌توان از راه دور به دنیای ذهنی یکدیگر پا گذاشت؟ چگونه بدون مشاهدۀ دقیق حالات بدن می‌توان رفتارهای یکدیگر را فهمید و  قضاوت کرد؟ و یا حتی پیش‌داوری‌هایی مانند اثربخش نبودن درمان آنلاین که درمان را برای بسیاری از افراد که احتیاج به کمک فوری داشتند اما به دلایلی نمی‌توانستند مشاورۀ حضوری دریافت کنند، به تعویق می‌انداخت.
برای مدتی طولانی نیاز جوامع به درمان آنلاین مسکوت مانده بود، اما از زمانی که پاندمی کرونا آغاز شد، معادلات تغییر کردند. با احتمالات و حدس و گمان‌هایی که برای پایان این شبح سیاه در ذهن مردم بود، چه زمانی می‌توانستیم درمان را از سر بگیریم؟ دشوار بود با ترسی که از کنار هم بودنمان داشتیم کنار بیاییم و به روزهای قبل برگردیم. از طرفی نمی‌شد مشکلات را به بعد موکول کرد، نمی‌شد به افسردگی گفت بعد از پاندمی سراغ ما بیاید! روانمان هم زیر بار قرنطینه‌ها و فقدان‌های ناشی از این بیماری هر روز بیشتر از روز قبل فشرده و آزرده می‌شد. در این‌جا بود که تحولات روان‌درمانی از راه دور که مدت‌ها قبل به صورت پراکنده و با گام‌های متزلزل شروع شده بود، شتاب گرفت. روان‌درمانی آنلاین راه نجاتی بود که از مدت‌ها پیش زمزمه‌هایش شنیده می‌شد، اما هیچ زمانی بهتر از روزهای اوج پاندمی نمی‌توانست اهمیت وجود آن را پررنگ کند.
با روی کار آمدن و گسترده شدن این موج از درمان، تحقیقات زیادی انجام شد تا اثربخشی آن را مشخص کند. و در کمال امیدواری، تحقیقات حاکی از اثربخشی مناسب این درمان به‌ویژه در برخی اختلالات بوده‌اند و دغدغۀ مراجعانی که نسبت به این درمان تردید داشتند را برطرف کردند. از سوی دیگر این درمان به‌طور ویژه توجه مراجعانی با مشکلات حرکتی و فوبیای فضاهای خاص و مراجعان مهاجری که احتیاج به درمانگر هم‌زبان داشتند را به خود جلب کرد. بسیاری از روان‌درمانگران هم در مدت زمان کوتاهی با تسلط بر فناوری‌های نوین و چارچوبی که انجمن روان‌شناسان آمریکا ارائه کرده بود توانستند فعالیت‌های آنلاین را به بخش مهمی از فعالیت حرفه‌ای خود تبدیل کنند.
مزایا و اهدافی که برای درمان آنلاین برشمرده شد، جزئی از برنامه‌ریزی خدمات مرکز خدمات روان‌شناسی و مشاورهٔ آرمانا است. درمانگران آرمانا با کنار گذاشتن مرزهای جغرافیایی و انسانی خدمات حرفه‌ای درمانی خود را از طریق بسترهای برقراری تماس با بالاترین استانداردهای امنیتی بین‌المللی به حوزۀ آنلاین نیز گسترش داده‌اند تا بدین ترتیب دسترسی گروه بیشتری از ایرانیانی که در جای جای کرۀ زمین ساکن هستند را برای دریافت درمان روانشان هموار کنند. علاوه‌بر مراجعین داخلی که می‌توانند به‌راحتی برای دریافت اولین نوبت آنلاین اقدام کنند، امکان پرداخت از طریق درگاه‌های بین‌المللی برای مهاجرین ایرانی در جای جای دنیا نیز فراهم شده تا به‌راحتی از طریق درگاه PayPal نسبت به پرداخت هزینۀ جلسات مشاورۀ خود اقدام کنند.

ارتباط با ما